
Marlene Studio
Yoga Nidra & Meditation
ЙОГА НИДРА – ТАЙНАТА НА ТРАНСФОРМАЦИЯТА
Практикувайки Йога Нидра, ние не просто почиваме, но преструктурираме, трансформираме личността като цяло. Изгаряме стари самскари, навици, тенденции за да се преродим за нов живот.Този процес е много по-бърз от другите психосоматични техники и ни приближава до положителните резултати, които стават очевидни веднага и остават трайни.
1
Състояние на Ума
В йога нидра състоянието на ума и тялото изискват отпускане, а не концентрация. Това е състояние на възприемчивост, в което човек "сее семето на промяната" по време на санкалпа /от санскрит означава решение, определение/ т.е. определени намерения изразени в кратка форма, които са като насока, която да насочи човек в правилната посока докато той е в състояние на свързаност. Санкалпа елиминира лошите навици и човек се чувства пречистен. Йога нидра засяга както ума така и тялото. Води към мускулна релаксация, положителни промени в кръвното налягане, стимулира различни центрове в мозъка. Тази тантрическа практика извлича психическата сила от подсъзнанието до повърхността на съзнанието, където са натрупани впечатления, преживяването на живота т.е. кармата. Йога Нидра пречиства тези натрупани впечатления, архетипи с помощта на собственото ни съзнание. Йога Нидра по същество не е концентрация, рационалния ум е подтиснат. Йога Нидра е форма на Раджа Йога, която е описана от мъдреца Патанджали в Сутрите, няколко века преди Христа. Тя е метод от по-висшите етапи на Раджа /Царска/ Йога. Изпълнява се след като човек е усвоил основните принципи и техники свързани с отдръпване на сетивата /пратяхара/ когато умът постепенно се отклонява от външния свят, от тялото, процесът на дишане и рационалният ум. Съзнанието става еднопосочно и затова има вероятност от пълната му изолация /както се случва в сън/. Затова съзнанието се подкрепя от слуховия канал/чувайки гласът на учителя/, а останалата част от комуникацията с външния свят е блокирана.
Мнозина вярват, че йога Нидра и хипнозата имат общо, защото въвеждат човек в състояние на чувствено разсейване. Но Йога Нидра и хипнозата са различни науки. Въпреки факта, че имат общо начало: отпускане и възприемчивост, в бъдеще те се различават и всяка от тези науки следва свой собствен специален път. С помощта на Йога Нидра, съзнанието прониква в сфера, която не е достъпна за хипнозата. Защото съзнанието може да се движи - не спи, разбира се доколкото можете да го доведете. Съзнанието в хипноза е блокирано. Ако съзнанието обаче, загуби динамиката си /т.е.заспи-състояние на безсъзнание/ навлиза в хипноза и не може да продължи в Йога Нидра/защото в хипноза мозъка няма възможност да се свърже в основните сензорни канали и следователно е прекъснато осъзнаването на процеса/.
Практикуващите Йога Нидра са в състояние на единство, мозъкът е физическият посредник на съзнанието - той свързва ума, чувствата и тялото в едно хармонично единство.
Нидра /от санскрит означава състояние на дълбок сън /, или сън без сън - това е състоянието, което прониква между съня и съзнателното събуждане, което е самото начало на Йога Нидра и нейната цел надхвърля това проникване.
2
Пречистването
Истинският индикатор за процеса в Йога Нидра е пречистването на самскара от умовете. Това е основната причина за болестите, умственото безпокойство. Самскара от санскрит означава /впечатления, следи, отпечатъци от кармата/. Изплуват от бездната на безсъзнанието и могат да са свързани с болезнени спомени, неизпълнени мечти, планове, пречки, страхове, комплекси и неврози.
3
Свидетел
Човек участва директно в този процес но трябва да остане в позиция на свидетел, който разглежда пред очите на съзнанието като наблюдател. Разтваряйки ги и принуждавайки да се разтворят, и трансформират в самото съзнание.
4
Резултат
Самскара е мястото на съхранение на кармата. Достъп до там е възможен само чрез сетивната памет по време на медитация. Самскара в превод: са впечатления или явления на миналото в настоящето, импулси от минали прераждания, които се развиват в следващи.
В резултат от натрупването на самскара се образуват васани /навици, наклонностите от минали животи, пристрастяване към определено поведение/. Те на свой ред предизвикват Вритти /затъмнение на ума, свързано с емоционално участие във всяка ситуация/ функция на ума, вибрация водеща до желания, а желанията до действия!
Колкото е по-голямо егото, слаба осъзнатостта или работи само външния ум, толкова по-силна е самскара!
Йога Нидра ни помага да разберем истинската си природа, премахвайки конфликта между нашето съзнание и бездната на безсъзнанието.
Дхяна от санскрит Медитация е част от 8-те основни стъпки на Патанджали за интегрирането на Йога в живота.
Санскритският корен Дхи означава съзерцавам /съсредоточавам се върху нещо или да съсредоточим всички мисли в един, единствен обект. Напредналите в Дхяна стигат до последната стъпка в Ащанга Йога/осморния път/ - Самадхи /или единното състояние на съзнанието пребиваващо в Ананда /блаженство/.
